Шукайте свою Музу

Кожному мистцеві – по окремій склеротичній мадам з мільярдом у кишені

  • |
  • 7 Грудня 2009

Дочка найбагатшої жінки Европи – спадкоємиця косметичної імперії L’Oreal Ліліан Бетанкур – попросила суд визнати свою матір недієздатною та призначити їй опікуна. Причини занепокоєння 56-річної Франсуази Бетанкур-Мейер очевидні: вона хвилюється, що 87-річна мати може розтринькати значну частину статків. Приводів для таких побоювань у Франсуази достатньо.

2-2 (2)Зазначимо, що Ліліан Бетанкур традиційно входить до сотні найбагатших людей світу за версією Forbes, при цьому вона не любить спілкуватися з пресою і вкрай рідко дає інтерв’ю. Скажімо, за останні двадцять з гаком років вона відповіла на запитання журналістів всього два рази: 1987 року, коли детальна стаття про неї з’явилася у французькому Egoiste, і в грудні 2008 року, коли погодилася зустрітися з репортерами з тижневика Figaro Magazine. Таким чином, про особисте життя Ліліан відомо небагато. Принаймні, з перших рук.

Одне з цих інтерв’ю відіграло значну роль ув особистому житті Ліліан Бетанкур: на зйомках для Egoiste понад 20 років тому спадкоємиця познайомилася з Франсуа-Марі Баньє (Francois-Marie Banier) – людиною різноманітних талантів: фотографом, художником, романістом, драматургом. Баньє створив фотопортрети багатьох знаменитостей – зокрема, Франсуази Саґан, Ніколь Кідман та Джонні Деппа. Отож по зйомках між Ліліан та світлинярем виникла дружба, художник став бажаним гостем ув апартаментах мадам у паризькому передмісті Нейі-сюр-Сен. Бетанкур на той момент було 65 років, а Баньє – 40.

Перші підозри щодо цієї дружби з’явилися у Франсуази Бетанкур-Мейер 2006 року. А 2007 року помер Андре Бетанкур, у щасливому шлюбі з яким Ліліан прожила майже 57 років. Після того, як мільярдерша овдовіла, слуги розповіли її доньці про дивну розмову, підслухану в будинкові. Ліліан Бетанкур обговорювала з Франсуа-Марі Баньє перспективу усиновлення.

2-2 (1)Звичайно, коли майже 90-річна пані збирається усиновити «дитинку», що та вже відсвяткувала семидесятиріччя, очевидно, що вона має намір зробити її і своїм законним спадкоємцем. І цілком природно, що єдина рідна донька цієї пані почала хвилюватися за свою долю. Тим паче, що спадщина солідна. Компанії L’Oreal Group належить не лише бренд L’Oreal Paris («Адже я цього варта!«), а й добрий десяток инших, відомих і не дуже – Maybelline, Redken, Garnier, Biotherme, Lancome, Vichy, Helena Rubinstein. Прибутки від продажу парфумерії Ralph Lauren і Parfums Giorgio Armani також надходять до L’Oreal Group. Ліліан Бетанкур володіє майже 30 відсотками акцій компанії – станом на 2009 рік її статки перевищують 13 мільярдів доларів. І Ліліан, і Франсуаза входять до ради директорів L’Oreal.

Однак досить швидко чутки про плани Бетанкур з усиновлення фотографа були спростовані: і Ліліан, і Франсуа-Марі заперечують, що подумували «узаконити взаємини» таким своєрідним чином. Приблизно того ж часу мати і дочка перестали розмовляти одна з одною.

Франсуаза почала діяти – вона спробувала привернути увагу влади до того, що художник отримує від її матері дуже серйозні суми. Спадкоємиця заявила, що Баньє використовує її мати в своїх цілях. На вимогу Бетанкур-Мейер було розпочато розслідування обставин того, що відбувається. Своєю чергою Ліліан Бетанкур стверджує, що все зроблене нею для Баньє (купівля його робіт, подарунки, надання великих сум готівкою, ремонт у його студії, асекурація), – просто меценатство.

3-3Наразі Франсуазі Бетанкур-Мейер вдалося лише домогтися дозволу на те, щоб подати скаргу на Франсуа-Марі Баньє. Вона звинувачує його в шахрайстві. І Баньє, і Бетанкур охоче співпрацюють зі слідством. Баньє, за чутками, визнав, що отримував від приятельки-мільярдерки спонсорську допомогу. Сама вона представила слідчим медичні документи, які засвідчують, що в неї нема психічних розладів. Утім, проходити обстеження вона категорично відмовляється. Складність для Франсуази полягає в тому, що за французьким законодавством скаржитися на шахрая може лише жертва. А вона, хоч і сподівається успадкувати стан матері, не може вважатися жертвою, поки Ліліан жива та дієздатна.

Якщо суд визнає Ліліан Бетанкур недієздатною, а Баньє – шахраєм, мистець може потрапити до буцегарні на три роки і заплатити солідний штраф. Слухання у справі розпочнуться 11 грудня.

Матеріал проілюстровано фотороботами Франсуа-Марі Баньє