Шукайте свою Музу

Не стало Василя Рубана – поета, прозаїка, борця за волю України

  • |
  • 20 листопадаа 2017

За повідомленням родини Василя Федоровича Рубана, український письменник і дисидент помер вчора, 19 листопада, в селі Лісники, неподалік од Києва.

Василь Рубан народився 4 січня 1942 року (за иншими даними, 4 лютого 1942 року) в Лісниках.

1972 року пройшли арешти української інтеліґенції — восени був арештований і Василь Рубан. Під час слідства жодних свідчень по справі і про своїх знайомих не давав. На відміну від инших заарештованих, яких судили за «антирадянську аґітацію і пропаґанду», йому інкримінували статтю: «зрада Батьківщини» (15 років або розстріл) — за організаційну діяльність з метою повалення наявного ладу. Суд присудив: «примусове лікування», а «це страшніше, ніж у тюрмі. Бо з тобою роблять що завгодно». У вересні 1972-го був кинутий до Дніпропетровської спецпсихлікарні. Провів шість рокiв і два місяці в тюрмах i спецпсихотюрмах, де в різний час зустрічався з Леонідом Плющем, Анатолієм Лупиносом, Миколою Плахотнюком та иншими дисидентами.

1990 року Василь Рубан надрукував у газеті «Молодь України» статтю під назвою «Київська школа», увівши вперше в історії літератури цю назву в літературний колообіг. Разом з тим він оголосив і канонічний склад учасників. Хоча «Київська школа» почалася зі вступу в Київський державний університет ім. Шевченка на філологічний факультет Василя Голобородька, Василя Рубана і Віктора Кордуна, які всі троє на той час писали вірші, а Голобородько вже публікувався, фактично Київська школа почалася біля кафе «Київське» на Бесарабці, коли цих поетів було виключено з університету. Голобородько з першого курсу поїхав на батьківщину на Луганщину, Рубана і Кордуна виключили 1967 року з третього курсу, за цей час до них долучився Микола Воробйов з філософського факультету. Рубан одружився і поїхав в недалеке село Лісники і приходив до кафе «Київське» на Бесарабці щовівторка. Таким робом виникла негласна домовленість про зустрічі, які закінчились 1972 року, після другої хвилі арештів української інтелігенції. За цей час сюди стали регулярно приходити по вівторках поети, художники, критики, історики… З огляду на творчий метод, В. Рубан записав до «Київської школи» таких поетів (пізніше всі вони стали членами Спілки письменників) – Василь Рубан, Василь Голобородько, Віктор Кордун, Микола Воробйов, Станіслав Вишенський, Валерій Ілля, Михайло Григорів, Іван Семененко.

Василь Рубан – автор збірки поезій «Химера», романів «Помирав уражений проліском сніг», «На протилежному боці від добра» та «Любиш – не любиш», культової книги «Бережа».

На фото з Facebook письменника Костянтина Коверзнєва – Василь Рубан презентує свою книгу «Любиш – не любиш».